Jak na linuksie zainstalować wtyczkę silverlight? Ważne dla szkół, które używają dziennik Vulcana

Autor Sebastian Kubas
Na końcu wpisu – do pobrania instrukcje instalacji wtyczki w systemie Linux oraz do obejrzenia – film instruktażowy

Jak to działa?
Niedawno niemieccy programiści wymyślili pakiet zwany Pipelight. Obecnie bazuje on na Microsoft Silverlight 5.1 (aktualna wersja dla platformy Windows).
Projekt jest w fazie beta, więc możemy liczyć na uaktualnienia. Czego nie można powiedzieć o wtyczce Moonlight, która już jakiś czas temu umarła (używa Silverlight 4). Pipelight pozwala na uruchamianie wszystkich aplikacji dla Silverlighta w linuksowej przeglądarce (także odtwarzaczy korzystających z PlayReady!).
Wykorzystuje on łatki do Wine, ale w mocno poprawiony sposób.
W skład Pipelight wchodzi linuksowa biblioteka, ładowana jako wtyczka NPAP, oraz uruchamiana przez Wine aplikacja Windows, symulująca przeglądarkę i ładująca Windowsowe biblioteki DLL Silverlighta.
Po wykryciu przez przeglądarkę zawartości Silverlight przekierowuje ona zawartość do działającego w tle procesu win32, działając jako tunel między przeglądarką a wtyczką Silverlight.
Pipelight jest przystosowany do działania nawet w 64 bitowych systemach co jest sporą zaletą tego rozwiązania.
Niektóre strony używające Silverlight sprawdzają wartość User Agent przeglądarki i gdy wykryją linuksową wersję, domyślnie wyświetlają komunikat błędu i informacje o niekompatybilnym systemie.
Dlatego do swobodnego korzystania z Silverlighta w systemie Linux warto zainstalować dodatek symulujący Windowsową wersję przeglądarki (poprzez zmianę ciągu User Agent).
Instalacja takiego dodatku została opisana w punkcie 10 załączonych instrukcji.

Dokumenty z instrukcją instalacji wtyczki do pobrania: w formacie pdf instrukcja w formacie pdf instalacji dodatku SIlverlight,  w formacie odtinstrukcja w formacie odt instalacji dodatku Silverlight i w formacie doc instrukcja w formacie docx instalacji dodatku Silverlight.

A tutaj film instruktażowy: do obejrzenia

i do pobrania w formacie mpeg4: silverlight