0

Dywizja Creative IT

Szkoła Podstawowa:

Zespoły w ramach eliminacji będą musiały odpowiedzieć na pytania testowe z wiedzy związanej z Minecraftem, ale również z związanej z programowaniem w Minecraft. W finałach zespoły zmierzą się z zadaniem, które będzie polegało na zaprogramowaniu aktywności w ramach dostępnego świata. Minecraft to jedna z ulubionych gier – nie tylko dzieci, ale też dorosłych! Pozwala graczom wyzwolić w sobie ogromne pokłady kreatywności i puścić wodze fantazji tak daleko, jak tylko pozwala im na to wyobraźnia. Przy tym Minecraft jest jedną z tych pozycji, które zapewniają niemal nieograniczone, nieskończone możliwości eksploracji świata gry i modyfikowania jej elementów.

Szkoła Średnia i Studenci

Zespoły w ramach eliminacji będą musiały odpowiedzieć na pytania testowe z wiedzy związanej z konfigurowanie usług w ramach systemów operacyjnych linux, jak również podstawowej wiedzy dotyczącej konfiguracji virtualnej maszyny w ramach platformy Azure. W finałach zespoły zmierzą się z zadanie polegającym na skonfigurowaniu usług w ramach systemu operacyjnego Linux.

Zakres materiału:

Podstawowa administracja systemami serwerowymi rodziny Linux

Zdalna administracja – secure Shell (ssh), Virtual Network Computing (VNC).

Monitorowanie systemu serwerowego.

Planowanie zadań. Zabezpieczanie danych- kopie zapasowe, archiwizacja.

Zarządzanie dostępem użytkowników i zabezpieczeniami – konfiguracja uwierzytelniania – PAM – bezpieczeństwo środowiska użytkownika – zabezpieczenia systemów plików – rozszerzone listy kontroli dostępu – ACL

Serwer FTP,

Sieciowy system plików- NFS

Serwer WWW  konfiguracja OpenSSL. Instalacja i konfiguracja PHP, MySQL.

Skrypty powłoki.

Serwer DHCP, DNS.

Serwer VPN

Konfiguracja serwera linuksowego jako routera, firewall, kontrolowanie ruchu sieciowego.

Zagadnienia bezpieczeństwa usług sieciowych

Leave a Comment